نشان شیر در عصر باستان:

نشان شیر در تمدن باستان نشانگر شجاعت ، قدرت و شکوه بوده است. این نماد در نزد مردمان باستان اشاره به سلطان حیوانات و روح نگهبان را دارد.نماد شیر همیشه بیانگر درجه و مرتبه شاهی را داشته است. با ما همراه باشید در ادامه قصد داریم به تفسیر و برسی نماد شیر در زمینه گنج یابی و دفینه یابی بپردازیم

 

نشان شیر در دفینه یابی و گنج یابی

نشان شیر در دفینه یابی و گنج یابی

نشان شیر در گنج یابی و اشاره آن به وجود گنج:

نماد شیر در دوران اشکانی و ساسانی و دوره ای مختلف باستانی توسط بهترین معماران آن زمان در قالب پیکر و تندیس و یا حکاکی می شده است. که این نمادها بسته به محل نوع حکاکی یا وجود تندیس هر کدام بیان گر نشانه برای رسیدن به هدف می باشد. به طوری که اگر شیر سنگی در کنار تپه، گوه و چشمه باشد همواره در جهت نگاه و دید شیر باید غاری وجود داشت که همواره این غار پلمپ می باشد و با ساروج بسته شده است. پس از شکستن ساروچ و وارد شدن به نسخه خطی خواهید رسید که این نسخه آدرس مقبره شاهنشاهی را نشان میدهد.

که باید این نسخه خطی ترجمه شود، حالا اگر نشان شیر بر روی سنگی حکاکی شده باشد باید در جهت دم نماد شیر سه قدم به جلو برداشته و در عمق سه متری به گور دخمه شاهنشاهی رسید. گور دخمه نوعی مقبره اتاقکی سنگی می باشد. در ادامه ما را همراهی کنید تا با این مکان بیشتر آشنا شوید.

نشان شیر و وجود کاخ شاهنشاهی:

نشان شیر در دفینه یابی و گنج یابی

نشان شیر در دفینه یابی و گنج یابی

یافتن نماد شیر در صورتی که در اطراف آن ستون، سنگ چین و آجرهای باستانی باشد بیان گر وجود کاخ سلطنتی می باشد که محوطه تاریخی به حساب می آید. به طوری که هر قسمت از آن با ارزش و باستانی می باشد. لذا باید در این محوطه اول سفال های پراکنده را جمع آوری کرده و سپس با قلم خاک های منطقه را پاک سازی کرد. همواره در کاخ های سلطنتی مقبره ای یافت نمی شود اما وجود تونل مخفی در آن بسیار قوی می باشد، این تونل در عمق بالا و در زیر خاک یافت می شود. این تونل ساخته شده توسط سربازان دربار می باشد به طوری که تماتم خرج و مخارج وزیران در آنجا نگهداری می شده. باید توجه داشت که این توضیحات در مورد نماد شیر به طور کلی بیان کردیده است و بسته به شرایط محیطی و چگونگی نماد شیر تغییر خواهد کرد.

نماد ها و نشانه های مشابه :

 • نشان پرنده در دفینه یابی
 • نشان خورشید در دفینه یابی
 • نماد شمشیر در گنج یابی
 • نشان قلب در دفینه یابی
 • نماد قورباغه در گنج یابی
 • نماد پله در گنج یابی
 • گنج های ایرانی
 • نشان سنگ صندلی در گنج یابی
 • جوغن و معنی انواع جوغن ها
 • تله مکانیکی در دفینه یابی
 • نشان پا در گنج یابی
 • ساروج و راه های تخریب ساروج
 • تومولوس در آثار باستانی
 • نشان فیل در گنج یابی
 • نشان شاهین در گنج یابی
 • نشان مار در گنج یابی
 • نماد شتر در دفینه یابی
 • نماد کبوتر در دفینه یابی
 • نماد چهره انسان در گنج یابی
 • نماد عقرب در گنج یابی
 • نماد انگور در دفینه یابی
 • نماد طلاوس در گنج یابی
 • نشانه و مفهوم اسب و اسب سوار

گوردخمه و توضیحات مربوط به آن

گوردخمه چیست

نوعی معماری صخره ای می باشد و مکانی است که در صخره ، کوه و یا تپه به منظور خاکسپاری شخص فوت شده ساخته می شود. گور دخمه ها در اصل آرامگاه هایی می باشند که در دل کوه و صخره کنده می شوند و به شکل یک اتاقک می باشد که به منظور خاک سپاری یک یا چند جسد بوده است و یک یا چند قبر نیز در آن وجود دارد. همواره این اتاقک به گونه ای ساخته شده است که جای کافی به منظور نشستن و یا قرار دادن اشیاء و برگزاری مراسمات را داشته باشد. در سرزمینمان ایران نیز گور دخمه های متعددی یافت شده است که مربوط به دوره های مختلف میباشد. که نمی توان آن را به شخص خاصی منصوب کرد.

همچنین درمورد قدمت آن نیز هنوز کسی به قاطعیت نتوانسته است نظر بدهد. به طور کلی گور دخمه های ایران را از نظر قدمت به سه دسته و دوره می توان تقسیم کرد :

 1. دوران مادها
 2. دوران هخامنشی
 3. دوران پس از هخامنشی

همواره گور دخمه های پیش از ماد در مناطق تحت نفوذ اوراتو (اطراف دریاچه وان در ترکیه امروزی) یافت شده است. به این ترتیب می توان دریافت که گوردخمه ها پیش از اینکه ریشه آشوری و مادی داشته باشند، به هنر معماری اورتوها مرتبط بوده است.

گوردخمه

گوردخمه

دوران ماد:

گوردخمه های یافت شده از دوران مادها نمونه کامل شده هنر اورارتویی هستند. به طوری که بر خلاف گور دخمه های دوره اورارتو اغلب دارای نقش برجسته و تزئینات معمار مانند ستون و نیم ستون بوده است و همواره بر اساس اهمیت و مرتبط شخص خاک شده و همچنین تاریخ ساخت ، دارای نماد و ورودی متفاوتی هستند. این شرایط بر خلاف گوردخمه های دوران هخامنشی می باشد که صاحبانشان مشخص می باشد. از این رو به دلیل مورد دسپرد قرار گرفتن در طول تاریخ نمی توان در رابطه با وسایل و اشیاء مذکور یافت شده همراه مرده اظهار نظر کرد. این گوردخمه ها بر اساس معماری بیرونی به سه دسته تقسیم می شوند

 

دوران ماد

دوران ماد

 1. گور دخمه هایی که در نمای بیرونی دارای ستون آزاد می باشند. می توان به گوردخمه فخریگاه یا دخمه سنگی با شماره ثبت ملی ۲۲۸ (در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مهاباد)، گور دخمه صحنه (۶۰ کیلومتری را کرمانشاه به همدان در محل سراب صحنه ) و یا گوردخمه (نزدیکی سرپل ذهاب) اشاره کرد. گور دخمه صحنه از نادرترین گوردخمه های دو طبقه در دوران ماد می باشد.
 2. شامل گور دخمه های می باشد که به جای ستون آزاد در طرف آن دو نیم ستون تزئینی وجود دارد. از این رو می توان به گور دخمه دو دختر یا دادور با شماره ثبت ملی ۲۹۹ (در نزدیکی ممسنی استان فارس) و همچنین گوردخمه آخور رستم (هشت کیلو متری جنوب تخت جمشید) اشاره کرد.
 3. گوردخمه های که بدون ستون و نیم ستون می باشند و در نزدیک منطقه کردستان یافت می شود. گوردخمه سکاوند (در ۱۵ کیلومتری هرسین کرمانشاه ) گوردخمه دیره (قریه دیره سرپل ذهاب) و گوردخمه سرخ ده (در ۱۹ کیلومتری گوردخمه سکاوند) از این جمله می باشد.

دوران هخامنشی:

گوردخمه های که از دوران هخامنشی به جا مانده است بر خلاف گوردخمه های دوران ماد دارای طراحی یکسان می باشد به طوری که همه به شکل صلیب مانند طراحی شده اند همان گونه که در شکل مشاهده می شود ورودی این گوردخمه ها معمولا در محل تلاقی دو خط صلیب واقع بوده و در اطراف آن بر روی خط افقی صلیب، نیم ستون های کنده شده است. معمولا در قسمت بالای صلیب یک نقش برجسته ظریف با مهارتی خاص طراحی شده است همان طور که در شکل بالا مشاهد می شود در قسمت زیرین این صلب هیچ گونه نوشته و برجستگی وجود ندارد. بیشتر این گوردخمه ها که مربوط به دوران هخامنشی هستند در نقش رستم و در نقش رجب وجود دارد.

دوران هخامنشی

دوران هخامنشی

اولین این گوردخمه ها مربوط به داریوش بزرگ بوده است و سایر آنها از این گوردخمه تقلید شده است. و همواره آخرین این گور دخمه ها به داریوش سوم هخامنشی بر میگردد. که کار حجاری بر روی آن به دلیل حمله اسکندر به ایران ناتمام مانده است، و فقط در قسمت بالای آن نقشی از شاه وجود دارد که در مقابل آتشدان قرار دارد. تعداد قبرهای موجود در این گوردخمه ها از ۲ قبر تا ۹ قبر متفاوت می باشد. باتوجه به اینکه داریوش سوم تنها شش سال حکومت کرد و با توجه به میزان حجاری ناتمام این مقبره میتوان برآورد کرد که ساخت این گور دخمه ها به بیش از ۱۰ سال طول می انجامد.

دوران پس از هخامنشی :

به دلیل حمله اسکندر به ایران و پیدایش سلسه های سلوکیان و اشکانیان، نقش مذهب در سلطنت به کلی گمرنک شد. سلوکیان یونانی (جانشینان سلوکوس یکم) بوده است و مذهبی متفاوت و گوناگون با ایران ذاشته است به طوری که شواهد و مدارک کافی در خصوص دین و مذهب اشکانیان وجود ندارد. به طوری که کمان میرود آنان مختلف الدین بوده اند و دین خاص و واحدی را پیروی نمی کرده اند. و مردگان خود را برخلاف زرتشتیان روش گوناگونی دفن میکردند. در کل دخمه های عمومی به دو شکل درون خاک و درون سنگ برای رعایای زرتشتی ساخته می شده و بعداز قراردادن تعدادی مشخص از اجساد درون آن درب آنها را با سنگ و آهک مسدود می شده است.

با به روی کار آمدن ساسانیان ، مذهب زرتشتی دوباره قدرت گرفته و به روی کار آمده است به طوری دولت مرکزی و بخش های عمده ای از کشور به مانند گیلان، مهرپرستان را تحت فشار قرارداده است. ولی با این تفاسیر بازهم ساخت گوردخمه ها به طریق دوران هخامنشی از سر گرفته نشد و ساخت دخمه های عمومی تا قرن ها پس از حمله اعراب به ایران ادامه داشت. به طوری که در عصر حال نیز هنوز در بخشی از مناطق ایران، به ویژه در غرب ایران در همچنان از این گوردخمه ها به منظور خاک سپاری مردگان خود استفاده می کنند. به طور مثلا در خرم اباد در برخی از خانواده ها به جای ایجاد قبر تازه مرده را درون گوردخمه های خانوادگی قرار میدهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع فلزیاب به نمایندگی فروش فلزیاب جام جم مراجعه فرمایید یا با شماره تلفن ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس حاصل فرماید.

 

درباره نویسنده: فلزیاب آذرخش

بنام خدا
با عرض سلام خدمت شما دوستان و عزیزان و همراهان همیشگی وب سایت جام جم، بنده مدیریت وب سایت فلزیاب جام جم می باشم و کمال تشکر از همراهی شما عزیزان را دارم. جهت هرگونه پیشنهاد و انتقاد می توانید با ما با شماره 09917579001 در تماس باشید.