دفینه چیست و چگونه محافظت می شود

دفینه چیست به مجموعه ای از سکه ها و اشیای قیمتی گفته می شود که در زمان های دور در زیر خاک دفن شده اند، به طوری که دفن کنندگان این اشیاء با ارزش این کار را به این منظور انجام داده اند که همواره این دفینه را پس از مدتی از زیر خاک بیرون آورند و این عمل نیز بستگی به شرایط آن زمان داشته است زیرا مردم و افراد ثروتمند و یا پادشاهان و مقامات دولتی هر کدام به نحوی در زمان های بحرانی و جنگ اشیاء و اموال ارزشمند خود را در مکانی امن پنهان میکردند و این قصد را داشتن که پس از جنگ و آشوب و یا شرایط بحرانی این دفینه را از زیر خاک و یا پناهگاه های خود بیرون بکشند.

اما در بعضی از این شرایط شخص دارای اموال پس از دفن اشیاء و دارای های با ارزش در زیر خاک جان خود را از دست میداد و دیگر فرصت آن را پیدا نمیکرد که این اموال را از زیر خاک بیرون بکشد. به عبارتی دیگر اشیاء قیمتی و با ارزشی مانند طلا ، نقره که به منظور حفظ آن از بلایای طبیعی ، جنگ ها ، دزدان و راهزنان در جاهایی مانند زیر خاک ، دیوارها ، در پای درختان ، چاه ها و قنات ها و از این قبیل محل ها مدفون شده را دفینه یا گنجینه میگویند.

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

زیر خاکی چیست

از این رو این دفینه ها که سالها در زیر خاک باقی مانده اند ممکن است پس از مدتی توسط جویندگان ، باستان شناسان ، و یا توسط افراد معمولی به طور اتفاقی کشف شود. این اشیاء کشف شده و با ارزش که از دوران قدیم یافت شده است توسط جویندگان گنج و افراد غیر کارشناس معمولا به زیر خاکی معروف می باشد.

چند مورد از بزرگ ترین دفینه ها

فراموش شدن محل دفینه و یا تغییرات در جغرافیای محل دفن آن میتواند باعث سخت تر شدن کشف و پیدا کردن آن دفینه کردد. از این رو می توان به دفینه های معرف در آسیا به دفینه دژ زیویه در ایران و دفینه طلاتپه در افغانستان نام برد. همواره بسیار از بزرگترین دفینه دنیا در ایران نام میبرند که مربوط به دوران هخامنشی می باشد و همواره کشف نشده است .همواره دفینه ها دارای تله ها و محافظ های به خصوصی بوده اند که اگر شخصی در پی آن برآمد که به این دفینه دستپرد بزند با مرگ روبه رو شود و یا از این کار عاجز بماند در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این تله ها بیشتر آشنا کنیم .

گنج دژ زیویه

گنج دژ زیویه

تله های فیزیکی به چه منظور طراحی شده اند

اکثر دفینه های بزرگ دارای تله های محافظ بودند که همواره این تله ها به منظور محافظت از گنجینه طراحی شده است به طوری که اگر شخصی یا اشخاصی در صدد این برآیند که به آن دفینه دست پرد بزنن این تله ها از دفینه محافظت کنند ، حال با گذشت سالها همچنان بعضی از این دفینه ها دارای تله های فیزیکی بوده اند و گذشت زمان تاثیری در روند آنها نگذاشته است، به همین خاطر می باشد که اکثر کاوشگران گنج زمانی که با دفینه ای رو به رو می شوند بسیار با احتیاط عمل میکنند در این مقاله قصد داریم به نمونه ای از این تله های فیزیکی دفینه بپردازیم با ما همراه باشید

گودال پر شده از نیزه

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

نمونه ای ساده از این تله ها به این صورت بوده است که در مسیر رسیدن به اتاقکی که درون آن دفینه بوده است یعنی در راه رو های آن اتاق چاله های را حفر میکردند و درون این چاله ها را با نیزه پر میکردند و روی آن را استتار میکردند تا زمانی که متجاوزان و کسانی که قصد دستپرد به دفینه را داشتند با آن روبه رو شوند و از دسترسی به آن عاجز بمانند.

 معمولا بر روی دیوارها و یا ورودی های دالان ها با رسم شکل به این نوع تله های فیزیکی اشاره شده است. در بعضی از موارد درون این گودال ها را با نیزه های زهر آلود پر شده است و یا درون حوضچه های که طراحی شده است را با مواد سمی و زهر پر کرده اند که ظرف چند ثانیه می تواند جان فرد را که گرفتار شده است بگیرد. از این رو باید به این نکته توجه داشت که قبل از ورود به این دالان ها از کمربند کوهنوردی و تجهیزات آن استفاده کرد تا اگر با چنین تله های مواجه شدید برای شما خطری پیش نیاید.

تله مکانیکی شیب دار در گنجینه چیست

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

نمونه ای دیگر از تله فیزیک که می توان در این مسیر با آن رو به رو شد در غارها می باشد کسانی که به دنبال دفینه در این مسیر قرار دارند باید توجه داشته باشند زمانی که با شیب تند رو به رو می شوند به تله های که در این مسیر استتار شده است توجه داشته باشند به طوری که بعضی از اوقات در میان راه اهرمی قرار گرفته که با عبور از روی آن تله فیزیکی عمل کرده و سنگ بر روی شیب افتاده و مسیر بازگشت را مسدود میکند.

و یا به صورتی می باشد که در صورت مقاومت سنگ گرد شما را زیر کرده و در انتهای مسیر نیز گودای وجود دارد که با رسیدن به آن مرگ در انتظار فرد می باشد زیرا درون آن با نیزها ی آغشته به زهر پر شده است، درنتیجه در زمان ورود باید با تجهیزات کامل وارد شوید وجود چراغ قوه و تجهیزات کوه نوردی شما را در این مسیر بسیار کمک میکند و همواره باید با احتیاط در این مسیر قدم برداشت و مواظب بود تا اهرم مربوط به سنگ را با پا لمس نکنیم.

 تله وحشت و ترس در دفینه چیست

نمونه ای دیگر از تله وجود دارد که به تله ترس نیز معروف می باشد، این تله در مواقع به منظور رعب و وحشت ایجاد می شود که معمولا در مکان های پلمپ مانند گور دخمه ها که انسان از محیطی روشن به محیطی تاریک وارد میشود به کار رفته است و با استفاده از شکل های موجودات افسانه ای و یا حیوانات بزرگ ترسناک که همواره پس از شکست پلمپ ورودی با اینگونه مجسمه ها رویرو می شوید.

تله مکانیکی چاه

دفینه چیست و چگونه محافظت میگردد

نمونه ای دیگر از تله مکانیکی مربوط به تله چاه می باشد که دارای سر مال دفینه می باشد. برای حفاری دیواره چاه و برداشت سرمال دفینه مجبور می باشد که طنابی را به دور خود بسته و سر طناب را به بیرون چاه ببندید. در اینجا است که باید به سنگ های بیرون چاه دقت کنید این نوع چاه دارای سنگ های روان و بزرگ هستند که با کوچکترین فشار از جای خود حرکت کرده و شخص را به انتهای چاه می فرستد حتما قبل از ورود به چاه این سنگ ها را چک کنید و بعد از اطمینان طناب خود را به آنها وصل کنید.

تله در ورودی تونل و غار های که دارای دفینه می باشند

در ورودی تونل ها تله های مکانیکی به فراوانی یافت می شود این گونه از تله ها که به در ورودی متصل می باشند و به هنگام ورود به آن سنگ هایی که در بالا قرار دارند کار کلید را انجام میدهند. و از جای خود تکان می خورند و پشت سر آن سنگ های بالایی و شنی که در بالای آن قرار دارد بر ورودی تونل ریزش می کند و راه بسته می شود.

ما در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با حوادث و خطراتی که در راه رسیدن به دفینه تهدید می کند معرفی کنیم حال اگر شما از جویندگان و کاوشگران گنج می باشید ما به شما توصیه میکنیم به منظور اطمینان بیشتر و جلوگیری بیشتر از این خطرات با استفاده از یک دستگاه فلزیاب کار خود را دنبال کنید از این رو برترین فلزیاب ها را می توانید با برترین قابلیت و حساسیت از کمپانی jamejam خریداری کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس حاصل فرمایید. 

نمونه از مقالات مربوط

همان طور که در بالا ذکر کردیم به منظور یک کاوش آسان و مطمعن داشتن ابزار و وسایل لازم در این راه بسیار حائز اهمیت می باشد از این رو ما به شما پیشنهاد می کنیم که با داشتن یک فلزیاب حرفه ای کار خود را تضمین کنید. کمپانی جام جم عرضه کنننده انواع فلزیاب ، طلایاب ، گنجیاب با سابقه ای بیش از دو ده در زمینه طراحی و تولید انواع فلزیاب ایرانی و عرضه فلزیاب خارجی می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فلزیاب تصویری ، فلزیاب آنتن رادار ، فلزیاب مگنومتر ، ردیاب ، حفره یاب ، آب یاب و … با نمایندگی فروش فلزیاب شیراز ، فروش فلزیاب بوشهر ، فروش فلزیاب اصفهان ، فروش فلزیاب خرم آباد ، فروش فلزیاب مازندران با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس حاصل فرماید

درباره نویسنده: فلزیاب آذرخش

بنام خدا
با عرض سلام خدمت شما دوستان و عزیزان و همراهان همیشگی وب سایت جام جم، بنده مدیریت وب سایت فلزیاب جام جم می باشم و کمال تشکر از همراهی شما عزیزان را دارم. جهت هرگونه پیشنهاد و انتقاد می توانید با ما با شماره 09917579001 در تماس باشید.